Zwrot podatku z Niemiec
Polakom pracującym w Niemczech należy się zwrot podatku, aż do czterech lat wstecz.
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego faktu, pozostawiając swoje pieniądze urzędowi federalnemu.
Urząd Skarbowy może również wysłać pismo z przypomnieniem o złożeniu zeznania podatkowego wraz z terminem do którego należy wysłać deklaracje podatkową.
.
Zapewniamy całościowe wsparcie odnośnie uzyskania zwrotu podatku z Niemiec przez osoby pracujące legalnie na terenie tego kraju.
Zwrot podatku z Niemiec? Jakie dokumenty należy skompletować?
- Lohnsteuerbescheinigung lub Ausdruck der elektronischen Lohnsteuerbescheinigung – to nazwa karty podatkowej, w której znajdziesz informację o zarobku, podatku, oraz wszystkich potrąceniach z tytułu świadczeń społecznych i zdrowotnych, wystawianym przez jednego pracodawcę.
Jeżeli jednak nie posiadacie Państwo karty podatkowej bez problemu możemy ją zastąpić miesięcznym odcinkiem z wypłaty za ostatni miesiąc pracy w danym roku podatkowym (tak zwany Abrechnung). - kopia dowodu osobistego oraz kopia dowodu osobistego Żony, w przypadku rozliczeń małżeńskich,
- Zaświadczenie UE/EOG o dochodach uzyskanych w Polsce. Pamiętaj, że musi być ono podbite przez polski urząd skarbowy.
W przypadku rozliczenia małżeńskiego, Zaświadczenie UE/EOG powinno zawierać również informację o dochodach uzyskanych w Polsce przez Współmałżonka. - dane konta w Euro, na które będzie dysponowany zwrot podatku.
Oprócz wyżej wymienionych dokumentów, możecie Państwo dołączyć inne, aby skorzystać z ulg przy rozliczeniu podatku.
Przydadzą się wówczas dokumenty potwierdzające, że ponoszą Państwo regularne koszty związane z legalnym zatrudnieniem na terenie Niemiec.
Dokumentami do uwzględnienia odliczeń, które mogą być wykorzystane przy rozliczeniu podatku w Niemczech są na przykład:
- umowa najmu mieszkania lub domu, z potwierdzeniem comiesięcznych płatności za lokal,
- regularnie opłacane rachunki za media (prąd, internet, telewizja),
- bilety za dojazdy do pracy w Niemczech lub podróże do Polski,
- dojazdy samochodem do pracy z miejsca zamieszkania w Niemczech, powyżej 21 km w jedną stronę,
- dojazdy samochodem z miejsca zamieszkania w Niemczech do miejsca zamieszkania w Polsce, w celu odwiedzin Rodziny,
- dojazdy samochodem z miejsca zamieszkania w Polsce do miejsca zatrudnienia w Niemczech, w celu podjęcia zatrudnienia - dotyczy np. Kierowców, którzy nie posiadają miejsca zamieszkania w Niemczech,
- paragony za odzież, narzędzia, zakupione w Niemczech,
- rachunki za prywatne ubezpieczenie na życie,
- rachunki za koszty leczenia
Należy jednak pamiętać, że większość dodatkowych odliczeń, można zastosować u osób, które prowadzą własne gospodarstwo domowe w Polsce – mogą udokumentować fakt posiadania mieszkania/domu, oraz potwierdzenie ponoszonych kosztów na utrzymanie tego mieszkania/domu.
Zwrot podatku z Niemiec? Rodzaje rozliczeń podatkowych?
W Niemczech istnieją dwa statusy obowiązku podatkowego: ograniczony oraz nieograniczony.
ROZLICZENIE PODATKOWE OGRANICZONE (BESCHRAENKTE STEUERPFLICHT)
Ten rodzaj obowiązku podatkowego odnosi się do osób, które legalnie pracowały na terenie Niemiec nie więcej niż 183 dni. Dodatkowo, suma uzyskanych opodatkowanych dochodów poza RFN nie może przekraczać wartości połowy kwoty wolnej od podatku w Niemczech. Ograniczony obowiązek podatkowy jest zdecydowanie mniej korzystny niż nieograniczony. W momencie kiedy osoba, która ubiega się o rozliczenie z podatku w Niemczech i okaże się podatnikiem ograniczonym urząd skarbowy nie ma możliwości rozliczenia jakichkolwiek ulg. Właśnie najczęściej ulgi sprawiają, że kwoty zwrotu nadpłaconego podatku z Niemiec są dużo wyższe. Ograniczony obowiązek podatkowy nie pozwala również na wspólne rozliczenia z Małżonkiem.
ROZLICZENIE PODATKOWE NIEOGRANICZONE (UNBESCHRAENKTE STEUERPFLICHT)
Nieograniczone rozliczenie podatku z Niemiec dotyczy osób pracujących w tym kraju dłużej niż 183 dni lub krócej, ale nie uzyskujących dochodów opodatkowanych poza granicami Niemiec, bądź niższe niż wartość połowy kwoty wolnej od podatku w Niemczech. Nieograniczony obowiązek podatkowy pozwala osobom będącym w związkach małżeńskich na rozliczenie wspólnie z współmałżonkiem. Rozliczenie podatkowe nieograniczone pozwala na korzystanie z różnych ulg co powoduje dużo wyższy zwrot nadpłaconego podatku.
Zwrot podatku z Niemiec? Czas oczekiwania?
W przypadku rozliczania nadpłaconego podatku w Niemczech nie ma wyznaczonego jednego ustawowego terminu, w którym niemiecki urząd skarbowy wydaje ostateczną decyzję związaną ze zwrotem podatku. Z reguły czas oczekiwania na zwrot nadpłaconego podatku z Niemiec wynosi od 3 do 6 miesięcy (licząc od momentu złożenia wszystkich, poprawnie skompletowanych dokumentów).
Dlatego kompletowanie niezbędnej dokumentacji warto rozpocząć jak najszybciej. Można ubiegać się o taki zwrot za okres do 4 lat wstecz.